دریاچه ارواح (نوشهر)

اخرین ویرایش 1400/10/04 19:42

دریاچه ارواح (نوشهر)

آنچه می‌خواهید درباره دریاچه ارواح نوشهر بدانید:

   ● دریاچه ارواح نوشهر

   ● دریاچه ارواح کجاست؟

   ● صدای دریاچه ارواح

   ● حیوانات دریاچه ارواح

   ● اطراف دریاچه ارواح چه کار کنیم؟

   ● علت نام‌گذاری دریاچه ارواح

   ● بهترین زمان سفر به دریاچه ارواح

   ● امکانات دریاچه ارواح نوشهر

   ● در سفر به دریاچه ارواح با خود چه ببریم؟

   ● دیدنی های اطراف دریاچه ارواح

 

دریاچه ارواح نوشهر

تنه شکسته درختان در میان دریاچه ارواح نوشهر

دریاچه ارواح نوشهر یکی از زیباترین و در عین حال عجیب‌ترین جاذبه‌های طبیعی ایران در استان مازندران است. این دریاچه که «ممرز» نیز نامیده می‌شود، در حد فاصل شهر نور تا نوشهر و در ارتفاعات جنگلی قرار دارد. اطراف دریاچه ارواح را درختان توسکا و ممرز پوشانده‌اند که شاید علت نام‌گذاری این دریاچه به نام ممرز نیز همین باشد.

دریاچه ارواح یکی از جاذبه‌های منحصربه‌فرد مازندران است که به‌دلیل موقعیت خاصی که دارد از آن با عنوان یکی از اسرارآمیزترین دیدنی‌های طبیعی در شمال ایران یاد می‌شود

درختان کمر شکسته، وجود مه و آب باتلاقی این دریاچه، فضایی وهم‌آلود در این منطقه ایجاد کرده‌اند و به همین دلیل این جاذبه طبیعی را با نام یکی از اسرارآمیزترین نقاط دیدنی در شمال ایران می‌شناسند. طول این دریاچه در حدود ۷۰۰ متر و عرض آن در حدود ۳۰۰ متر است. درختان ممرز این منطقه به‌دلیل قرار داشتن در جوار آب در طول سالیان متوالی پوسیده‌اند و دلیل شکستگی درختان از تنه نیز همین است. در ساحل دریاچه ارواح نیز درختان شکسته با ریشه‌های بیرون زده از خاک دیده می‌شوند. در گذشته این منطقه دشتی وسیع و پوشیده از درختان ممرز و توسکا بوده است که به مرور زمان و با جاری شدن آب در این دشت به تالابی با درختان بیرون زده از آب تبدیل شده است.

دریاچه ارواح و مناطق جنگلی اطراف آن در فهرست مناطق حفاظت‌شده در شمال ایران قرار دارند. این مناطق از بکرترین و دست‌نخورده‌ترین بخش‌های استان مازندران هستند که توجه گردشگران را در سال‌های اخیر به خود جلب کرده‌اند. دریاچه ارواح و مناطق اطراف آن گزینه‌هایی مناسب و امن برای رشد و حفاظت از گونه‌های مختلف جانوری به شمار می‌روند.

گرچه از دریاچه ارواح یا ممرز با لقب‌هایی مانند ترسناک، وهم‌آلود و اسرارآمیز یاد می‌شود، این دریاچه از تماشایی‌ترین جاذبه‌های طبیعی در استان مازندران است. در زمان‌هایی که مه به بالاترین سطح خود می‌رسد، تصاویری خارق العاده در این دریاچه خلق می‌شوند. نام دریاچه ارواح نوشهر در فهرست آثار ملی ایران به چشم می‌خورد.

 

دریاچه ارواح کجاست؟

درختان بلند و طبیعت اطراف دریاچه ارواح نوشهر

دریاچه ارواح نوشهر در مسیر نور به نوشهر، ۴۷ کیلومتری نوشهر و در نزدیکی روستای «صلاح الدین کلا» قرار دارد. اگر از نور به‌سمت نوشهر می‌روید، می‌توانید از چند مسیر مختلف خود را به جاده اصلی دریاچه ارواح برسانید. جاده رویان به‌سمت روستای «بلده» با وصل شدن به جاده دریا بیشه و مسیر جاده ونوش شما را به ابتدای جنگل‌های حفاظت شده ممرز و جاده دریاچه ارواح می‌رسانند.

در مسیر جاده ونوش که از روستاهای صلاح الدین کلا و ونوش می‌گذرد، به نگهبانی ورودی منطقه حفاظت‌شده اطراف دریاچه می‌رسید. برای عبور از نگهبانی نیاز به مجوز عبور دارید؛ البته اجازه ورود به عموم گردشگران داده می‌شود؛ به‌جز مواقع خاص که شرایط آب‌و‌هوایی مناسب نباشد. پس از پیمودن مسافت ۱۵ کیلومتری در جاده خاکی، به تابلوی راهنمای دریاچه ارواح خواهید رسید. ادامه مسیر را می‌توانید پیاده یا با ماشین‌های آفرود در کنید.

پیاده روی در این مسیر در حدود ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت طول خواهد کشید. مسیر خاکی دریاچه ارواح از میان جنگل‌های مرتفع می‌گذرد و شما را به دریاچه ممرز می‌رساند. اگر دروازه ورودی نگهبانی بسته بود، می‌توانید نگهبان‌ها را صدا کنید و از آن‌ها بخواهید تا دروازه را باز کنند. برای ورود به این منطقه، ورودیه‌های دلخواهی از ماشین‌ها دریافت می‌کنند که نظارتی بر آن وجود ندارد. برای تردد با ماشین آفرود در این منطقه نیز نیاز به دریافت مجوز از محیط بانی دارید.

  • آدرس دریاچه ارواح: استان مازندران، نوشهر، روستای صلاح الدین کلا، دریاچه ممرز یا ارواح (مشاهده روی نقشه)

 

صدای دریاچه ارواح

درختان شکسته تالاب ارواح نوشهر پوشیده از مه

در دریاچه ارواح نوشهر اگر سکوت کنید، می‌توانید صدای نجوای پرندگان را بشنوید. اطراف این دریاچه انواع مختلفی از جانداران زندگی می‌کنند و صدای آواز پرندگان و تکاپوی دیگر جانوران در سکوت این دریاچه می‌پیچد. اطراف این دریاچه را بکرترین جنگل‌های هیرکانی شمال ایران پوشانده‌اند که صدای جریان زندگی جانوران از آن به گوش می‌رسد. در پیاده‌روی در حوالی این دریاچه نیز ممکن است صدای حرکت حیوانات وحشی و پرندگان میان درختان را بشنوید.

 

حیوانات دریاچه ارواح

دریاچه ممرز یا ارواح به‌دلیل ساختار جنگلی و بکری که دارد پناهگاه بسیاری از موجودات وحشی است. این دریاچه که توانسته است اکوسیستم طبیعی خود را حفظ کند، محل زندگی آبزیانی مانند انواع ماهی‌ها و جانوران دوزیستی مانند وزغ‌ها و مارها است. در فصل‌های سرد سال نیز جانوران وحشی به حوالی دریاچه ارواح پناه می‌آورند. اگر در اطراف دریاچه ممرز قدم بزنید احتمال رویارویی شما با حیواناتی مانند سگ‌های وحشی، روباه و گراز وجود دارد، پس بهتر است به‌صورت تکی در این منطقه پیاده روی نکنید یا برای قدم زدن به فواصل دورتر نروید.

 

اطراف دریاچه ارواح چه کار کنیم؟

تنه بلند درخت پوسیده در دریاچه ارواح نوشهر

یکی از بهترین تفریح‌ها در اطراف دریاچه ارواح نوشهر، قدم زدن و پیاده روی در جنگل‌های زیبا و بکر پیرامون این دریاچه است. در میان درختان سر به فلک کشیده این منطقه می‌توانید از طبیعت بکر و دلپذیر لذت ببرید و تصاویری به‌یادماندنی از خود ثبت کنید. جنگل‌های اطراف، جاده‌های خاکی و پیچ در پیچی دارند که اگر از علاقه‌مندان به آفرود باشید، می‌توانید با ماشین‌های مجهز به گشت‌وگذار در این مناطق بروید؛ البته به یاد داشته باشید برای ورود به مناطق حفاظت‌شده با ماشین آفرود نیاز به کسب مجوز از اداره جنگلداری منطقه دارید.

عکاسی از مناظر مختلف در دریاچه ارواح نیز برای بسیاری از گردشگران سرگرم کننده است. در زمان‌های پر مه و کم شدن آب که درختان پوسیده سر از دریاچه بیرون می‌آورند، مناظری جالب توجه و وهم‌آلود پیش روی شما قرار می‌گیرد.

اگر به ماجراجویی درنقاط بکر و دست نخورده طبیعی علاقه دارید، می‌توانید برای پیک‌نیک در اطراف دریاچه ارواح برنامه‌ریزی یا یک شب در نزدیکی این منطقه کمپ کنید. جنگل‌های اطراف این دریاچه برای علاقه‌مندان به اتراق در طبیعت بکر می‌تواند خاطره‌ای مانا بسازد. برای اتراق در اطراف این دریاچه به خاطر داشته باشید از وضعیت آب و هوای منطقه استعلام کنید و در صورت مناسب بودن شرایط، تمام وسایل مورد نیاز خود را همراه ببرید؛ زیرا در این منطقه هیچ امکاناتی وجود ندارد.

 

علت نام‌گذاری دریاچه ارواح

درختان شکسته و تالاب مه گرفته ارواح نوشهر

نام‌گذاری دریاچه ارواح به این نام به‌دلیل تصاویر خاص و موقعیت ویژه این دریاچه بوده است. تنه‌های شکسته درختان ممرز که از آب بیرون زده‌اند در میان مه گسترده و آب باتلاقی این دریاچه، گردشگران را به یاد صحنه‌هایی از فیلم‌های ترسناک می‌اندازد. این نام از سوی محلیان اطراف انتخاب شده است و می‌توان گفت خلاقیت نیز در این نام‌گذاری به چشم می‌خورد.

اگر در ساعت‌های نخست روز به‌خصوص در اوایل بهار به دیدن دریاچه ارواح بروید، شانس دیدن این فضای وهم‌آلود بیشتر است. هرچه به ساعت‌های میانی روز نزدیک‌تر شوید، از شدت مه کاسته می‌شود؛ البته در فصل‌های سرد و روزهای ابری، مه گسترده در دریاچه ارواح در طول روز نیز وجود دارد. پوشش گسترده درختان ممرز در اطراف این دریاچه سبب نام‌گذاری این دریاچه به نام ممرز نیز شده است و بسیاری از مردم روستاهای اطراف از این دریاچه با نام دریاچه ممرز یاد می‌کنند. آنچه مسلم است نام‌گذاری این دریاچه به نام ارواح تنها به‌دلیل نشانه‌های طبیعی موجود در آن است و هیچ ریشه خرافی دیگری ندارد. از این دریاچه با نام تالاب ارواح نیز یاد می‌کنند.

 

بهترین زمان سفر به دریاچه ارواح

تالاب ارواح نوشهر با درختان پوسیده در احاطه جنگل های انبوه شمال

دریاچه ارواح در همه فصل‌ها زیبا است و تماشای آن در همه روزهای سال می‌تواند خاطره‌انگیز باشد؛ اما مسیر دسترسی به این دریاچه در زمان‌ بارش برف و باران، گلی و لغزنده می‌شود. در فصل‌های پاییز و زمستان جنگل‌های اطراف دریاچه ممرز نیز به‌دلیل خاک نرمی که دارند گلی و باتلاقی می‌شوند. اگر به بازدید از این دریاچه در فصل‌های سرد سال علاقه دارید، حتما لباس مناسب و چکمه‌های بلند بپوشید.

در زمان بارندگی مسیر خاکی دریاچه ارواح، گلی و لغزنده و تردد در آن سخت می‌شود

تردد در مسیر جاده‌ای دریاچه ارواح نیز در زمان‌های بارندگی ممکن است سخت شود و پیمون آن تنها با ماشین‌های مجهز ممکن باشد. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه ارواح نوشهر ۶ ماه نخست سال است. اگر در روزهای نخست سال قصد رفتن به این دریاچه و جنگل‌های اطراف آن را دارید، وضعیت آب و هوای این منطقه را استعلام کنید. تا اواسط پاییز نیز شرایط برای بازدید از این منطقه مناسب است؛ اماهر چه بیشتر به فصل زمستان نزدیک شوید، شرایط برای سفر به این منطقه سخت‌تر می‌شود. در روزهای پر بارش و زمان نامساعد بودن هوا، محیط بانی این منطقه اجازه بازدید از دریاچه ممرز را به گردشگران نمی‌دهد.

 

امکانات دریاچه ارواح نوشهر

تلاب ابری و وهم آلود ارواح نوشهر با درختان شکسته

دریاچه ارواح نوشهر در میان جنگل‌های بکر مازندران قرار دارد که از دست نخورده‌ترین بافت‌های جنگلی ایران به شمار می‌روند. بکر بودن این منطقه سبب وجود حیوانات وحشی در اطراف این دریاچه شده است و به همین دلیل بهتر است برای بازدید از این منطقه و جنگل‌های اطراف آن احتیاط کنید.

در اطراف دریاچه ممرز و جنگل‌های گرداگرد آن هیچ امکانات رفاهی وجود ندارد. اگر قصد اقامت در این منطقه را دارید یا یک روز پیک‌نیک را می‌خواهید در اطراف این دریاچه سپری کنید، باید همه وسایل و مواد غذایی لازم را همراه خود ببرید.

با توجه به طبیعت زیبا و دست نخورده در اطراف دریاچه ارواح و محیط بسته این دریاچه، به خاطر داشته باشید که هیچ زباله‌ای در این محیط باقی نگذارید. آلوده کردن محیط دریاچه ارواح و مناطق اطراف آن می‌تواند صدمه‌هایی غیر قابل جبران به اکوسیستم این منطقه وارد کند؛ پس زباله‌های خود را در اطراف این دریاچه رها نکنید و به درختان و طبیعت این منطقه آسیب نرسانید.

 

در سفر به دریاچه ارواح با خود چه ببریم؟

درختان پوسیده و شکسته و تالاب باتلاقی ارواح نوشهر

برای رفتن به دریاچه ارواح در نخستین قدم از ایمنی و سالم بودن وسیله نقلیه خود مطمئن شوید. در صورت بروز خرابی یا مشکل در وسیله نقلیه خود ممکن است مشکل جدی برای شما به وجود آید. برای بازدید از این دریاچه و محیط اطراف آن بهتر است به‌صورت دسته‌جمعی و گروهی راهی شوید.

اگر در فصل‌های سرد و پر بارش به دیدن دریاچه ارواح می‌روید، تجهیزات ایمنی مناسب همراه ببرید. بارانی و چکمه مناسب از ضرورتی‌ترین وسایل در فصل‌های سرد سال هستند. برای کمپ کردن در اطراف این دریاچه نیز باید چادر و وسایل کامل کمپ به‌همراه داشته باشید. آب کافی، غذای مناسب و خوراکی‌های لازم با توجه به‌مدت اقامت خود در این منطقه با خود ببرید. کیسه خواب و ابزار روشنایی نیز از دیگر وسایل لازم برای کمپ کردن در اطراف دریاچه ممرز هستند.

تا جایی که می‌توانید از غذاهای ساده استفاده کنید و به خاطر داشته باشید که غذاهای گوشتی می‌توانند در شب حیوانات وحشی را به‌سمت چادرهای شما جلب کنند. در این منطقه ممکن است با مشکل آنتن‌دهی تلفن همراه مواجه شوید؛ اما برای استفاده از مسیریاب گوشی بهتر است پاور بانک همراه داشته باشید تا تلفن همراه شما خاموش نشود. دوربین عکاسی، کرم ضد گزش حشرات و وسایل شخصی خود را نیز فراموش نکنید.


دیدنی های اطراف دریاچه ارواح

نمایی از درختان و سبزه زار پارک جنگلی سی سنگان

در اطراف دریاچه ارواح نوشهر جاذبه‌های طبیعی برجسته‌ای وجود دارند که در سفر به مازندران می‌توانید در کنار بازدید از این دریاچه از آن‌ها نیز دیدن کنید. دریاچه ارواح در شمال ایران و در میان جنگل‌های سرسبز و خوش آب و هوایی قرار دارد که روستاهای بسیاری در این مناطق قرار گرفته‌اند. بازدید از این روستاهای خوش‌آب‌وهوا می‌تواند سفر شما را خاطره انگیزتر کند.

پارک جنگلی سی سنگان در فاصله ۱۷ کیلومتری شمال غربی دریاچه ممرز قرار دارد. این پارک جنگلی طبیعتی زیبا و منحصربه‌فرد به‌همراه امکانات تفریحی مناسب دارد. پارک جنگلی سی سنگان به دریا دسترسی دارد و در بخش ساحلی آن انواع ورزش‌ها و تفریح‌های آبی مانند جت اسکی و قایق سواری دایر هستند. پیست کارتینگ و زمین والیبال ساحلی این مجموعه نیز برای استفاده گردشگران علاقه‌مند به این ورزش‌ها، فعالیت می‌کند. در این منطقه حفاظت‌شده وسیع امکان کمپ کردن و اقامت در طبیعت را نیز خواهید داشت.

آلاچیق های ساحلی در جوار دریاچه سد آبیدرروستای تاریخی و سرسبز کندلوس و مسیر پلکانی داخل آنآبشار چلندر در میان درختان جنگلی اطراف نوشهرغروب خورشید و ابرهای زیبا بر فراز دریاچه سد آبیدر

دریاچه سد آبیدر در نزدیکی جنگل سی سنگان و ۱۳ کیلومتری شمال غربی دریاچه ارواح قرار دارد. این دریاچه را با نام آویدر نیز می‌شناسند و در میان محلیان با عنوان دریاچه صلاح الدین کلا معروف است. طبیعت اطراف این سد از زیباترین جاذبه‌های طبیعی اطراف نوشهر است. در اطراف سد آبیدر امکانات رفاهی و اقامتی مناسبی تعبیه کرده‌اند که سبب جذب گردشگران علاقه‌مند به طبیعت می‌شود.

از دیگر جاذبه‌های طبیعی در اطراف دریاچه ارواح می‌توان به آبشار چلندر اشاره کرد که در نزدیکی روستایی به همین نام و در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال غربی دریاچه ممرز قرار دارد. این آبشار از زیباترین جاذبه‌های نوشهر است و در میان جنگل‌های زیبا قرار دارد. برای رسیدن به آبشار چلندر باید در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در جنگل‌های اطراف روستای چلندر پیاده روی کنید. حوضچه‌های پایین این آبشار برای آب تنی تابستانی بسیار مناسب هستند. ارتفاع آبشار چلندر بین نیم متر تا چهار متر تغییر می‌کند.

روستای کندلوس در جنوب غربی دریاچه ارواح قرار دارد و نام آن در میان علاقه‌مندان به گردشگری طبیعی شناخته شده است. آب و هوای عالی این روستا، خانه‌های گاه‌گلی و چوبی، پوشش گیاهی انبوه، چشمه‌های آب معدنی و جاذبه‌های تاریخی روستای کندلوس، گردشگران داخلی و خارجی را به این منطقه جذب می‌کند. در این روستا دو موزه با نام‌های موزه گیاهان دارویی و موزه مردم‌شناسی و یک حمام تاریخی مربوط به دوره قاجار نیز وجود دارد. بازدید از روستای کندلوس می‌تواند برای شما خاطره‌هایی ماندگار از سفر به نوشهر بسازد.

درختان سرسبز تالاب فراخین نوشهرآب میان صخره های تنگ دار نوشهرمنظره ای از دریاچه خضر نبی در میان کوه هاانعکاس درختان سرسبز در دریاچه فراخین نوشهر

دریاچه فراخین یا تالاب فراخین از دیگر دیدنی های اطراف نوشهر است که تنها ۵۰ کیلومتر با تالاب ارواح فاصله دارد. برای رسیدن به این دریاچه نیز باید مسافتی را میان جنگل پیاده روی کنید. دریاچه فراخین در نزدیکی روستای کندلوس قرار دارد.

دیو چشمه از دیگر دیدنی‌های برجسته در اطراف دریاچه ارواح نوشهر است که در ۵۰ کیلومتری شمال غربی این دریاچه قرار دارد. آب فراوان و گوارای این دریاچه در فصل تابستان گردشگران بسیاری را جذب می‌کند. تنگه دار نوشهر نیز در ۵۵ کیلومتری شمال غربی دریاچه ممرز قرار گرفته و از زیباترین دیدنی‌های طبیعی شهرستان نوشهر است. این منطقه محیطی مناسب برای اتراق و آب تنی دارد و مناطق اطراف آن نیز برای جنگل نوردی ظرفیت بالایی دارند. از دیگر جاذبه‌های اطراف دریاچه ارواح نوشهر می‌توان به روستای حیرت، دریاچه خضر نبی، آبشار زانوس و بندرگاه نوشهر اشاره کرد. بازدید از این جاذبه‌ها در سفر به نوشهر خالی از لطف نیست.

 

پرسش‌های متداول

دریاچه ارواح کجاست؟

دریاچه ارواح در استان مازندران، حد فاصل شهرهای نور و نوشهر و در فاصله ۴۷ کیلومتری از جنوب شرقی نوشهر قرار دارد.

 

چرا نام این دریاچه ارواح است؟

شکل ظاهری این دریاچه با درختان پوسیده بیرون آمده از آب و مه گسترده در بیشتر روزهای سال در آن، صحنه‌هایی از فیلم‌های ترسناک را در مقابل چشم بیننده تداعی می‌کنند و به همین دلیل به این دریاچه لقب دریاچه ارواح را داده‌اند. محلیان اطراف، این دریاچه را با نام دریاچه ممرز می‌شناسند.

 

آیا امکان اقامت در اطراف دریاچه ارواح وجود دارد؟

اطراف دریاچه ارواح هیچ‌گونه امکانات اقامتی و رفاهی وجود ندارد. اگر علاقه‌مند به کمپ در طبیعت هستید باید تجهیزات کامل به‌همراه مواد غذایی و آب کافی با خود ببرید.


بهترین زمان سفر به دریاچه ارواح کدام فصل است؟

بازدید از دریاچه ارواح در تمام فصول سال جالب توجه است؛ اما در فصل‌های سرد و زمان‌های بارندگی اتراق در این منطقه امکان‌پذیر نیست و مسیر جاده‌ای و جنگل‌های اطراف این دریاچه گلی و لغزنده می‌شوند و تردد در آن‌ها می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

برچسب ها: